Governors

The Governing Body of Burwash CE Primary School is made up of volunteers from the local community, parents, teaching and support staff, the Children’s Services Agency (LEA) and the Diocese of Chichester.

 

The Governing Board’s main role is to to help raise and maintain standards of achievement and specifically this includes:

 

·                     being accountable for the highest standards of safety and child protection;

·                     monitoring and reviewing the performance of the school and being accountable for it;

·                     helping plan the school’s longer term future;

·                     setting its aims and values;

·                     ensuring that the necessary resources are in place and that the budget is well managed

·                     making sure that the National Curriculum is taught;

·                     ensuring that the school provides equal opportunities for all its pupils, including those with special needs;

·                     appointing senior staff.

 

The Governing Board governs rather than manages.  The day-to-day management of the school is the responsibility of the Head Teacher and staff.  Our work is carried out through four main Committees: Finance, Premises (including Health and Safety), Staffing and Teaching & Learning. 

The Committees meet three times per academic year.  There is then a full Governing Board Meeting six times per year.  Working Parties are also set up as the need arises. 

If you would like more information about our Governing Board or how to become a governor please contact:

Jan McKeever our Chair of Governors at chair@burwash.e-sussex.sch.uk or Fiona Hosein our Clerk to Governors at office@burwash.e-sussex.sch.uk

 

Committee Membership

Finance Committee

Staffing Committee

Teaching and Learning  Committee

Premises  Health & Safety  Committee

Frances Austin

Jo Brown

Debbie Gilbert

Harry Cunningham

Lindsay Macfarlane

Jan McKeever

Crawford Patterson               Chair

Vicky Patterson

Martin Sharp

Jo Brown                  Chair

Debbie Gilbert

Jan McKeever

Vicky Patterson

Polly Bidgood

Jo Brown

Harry Cunningham

Debbie Gilbert                            Chair

Karen Hopkins

Lindsay Macfarlane

Jan McKeever

Frances Austin

Harry Cunningham

Debbie Gilbert

Lindsay Macfarlane                           Chair

Jan McKeever

Crawford Patterson

Vicky Patterson

Martin Sharp

 

 

Governors Names and Responsibilities 2020/21

Attendance at Full Governing Board Meetings and Committee Meetings 2019/2020

Type of Governor

Position

Title

First Name

Surname

Responsibilities

Appointed by

Start of Term of Office

End of Term of Office

Attendance at Full Governors Meetings 2019/20

Attendance at committee meetings 2019/20

Co-opted Governor

Chair of Governors

Mrs

Jan

McKeever

Chair of Governors

Governing Body

Reappointment on 01/07/2019

30/06/2023

100%

93%

Safeguarding Link Governor

Training Link Governor

HR Link Governor

Chair of Performance and Pay Review Committee

Member of Finance Committee

Member of Staffing Committee

Member of External Relations Committee

Member of Teaching & Learning Committee

Member of Premises / Health & Safety Committee

Member of SEF Committee

Member of RE SEF Committee

Ex-officio Governor

Headteacher

Mrs

Debbie

Gilbert

Pupil Premium Link Governor

Position of Head Teacher

100%

100%

Sports Premium Link Governor

Member of Finance Committee

Member of Performance Review & Pay Committee

Member of Staffing Committee (Chair)

Member of Teaching & Learning Committee

Member of Premises / Health & Safety Committee

Member of External Relations Committee

Member SEF Committee

Member of RE SEF Committee

Co-opted Governor

Mrs

Lindsay

Macfarlane

Equality and Diversity Link Governor

Governing Body

30/04/2019

29/04/2023

100%

100%

Health and Safety Link Governor

Member of Premises / Health & Safety Committee

Member of Finance Committee

Member of Teaching & Learning Committee

Co-opted Governor

Mr

Martin

Sharp

Data Link Governor

Governing Body

Reappointment on 01/07/2019

30/06/2023

40%

75%

Member of Premises /Health & Safety Committee

Member of External Relations Committee

Member of Finance Committee

Member of SEF Committee

Member of RE SEF Committee

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co-opted Governor

Mr

Crawford

Patterson

Chair of the Finance committee

Governing Body

25/01/21

24/01/25

n/a

n/a

Member of the Premises/Health & Saftey Committee

Co-opted Governor

Mrs

Karen

Hopkins

Member of the Teaching and Learning Committee

Governing Body

01/10/2018

30/09/2022

100%

n/a

Foundation Governor

SEN Governor

Mrs

Joanne

Brown

Vice Chair of Governors

Diocesan Board of Education

30/08/2018

31/08/2022

100%

100%

Early Years Link Governor

Health and Wellbeing Link Governor

SEND Link Governor

Chair of Staffing Committee

Member of Finance Committee

Member of Performance Review & Pay Committee

Member of Teaching & Learning Committee

Member of SEF Committee

Member of RE SEF Committee

Local Authority Governor

Mrs

Victoria

Patterson

Chair of External Relations Committee

Local Authority

31/08/2018

30/08/2022

60%

67%

Member of Finance Committee

Member of Premises / Health & Safety Committee

Parent Governor

Mrs

Polly

Bidgood

Member of Teaching & Leaning Committee

Parent Election

19/11/2018

18/11/2022

80%

50%

Parent Governor

Mrs

Harriet

Cunningham

Member of Teaching & Learning Committee

Parent Election

02/03/2020

01/03/2024

100%

n/a

Member of Premises/Health & Safety Committee

Member of Finance Committee

Staff Governor

Mrs

Frances

Austin

Member of Premises/Health & Safety Committee

Staff Election

28/11/2018

27/11/2022

80%

83%

Member of Finance Committee

Associate Member

Mr

Rob

Blackler

No voting rights

Governors

Reappointment on 19/18/2018

18/11/2022

80%

n/a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Associate Member

Mrs

Sophie

Ricca

No voting rights

Governors

01/10/2018

30/09/2022

0

100%

Associate Member

Mrs

Katy

Willis

No voting rights

Governors

01/10/2018

30/09/2022

0

n/a

Governors who have left in the last 12 months

Foundation Governor

Training Link Governor

Mr

Christopher

Woodburn

Chair of Finance Committee

Diocesan Board of Education

01/02/2016

31/01/2020

100%

100%

Member of Performance Review & Pay Committee

Member of Premises Committee / Health & Safety Committee

Co-opted Governor

Vice Chair of Governors

Mr

Richard

Maude Roxby

Chair of Premises Committee/ Health & Safety Committee

Governing Body

Reappointment on 01/07/2019

07/07/2020

100%

89%

Member of Finance Committee

Member of Performance Review & Pay Committee

Member of Staffing Committee

Member of External Relations Committee

Co-opted Governor

Mrs

Jackie

Ashdown

Member of Staffing Committee

Governing Body

Reappointment on 01/07/2019

07/07/2020

60%

100%

Member of Teaching & Learning Committee

Foundation Governor

Ex-officio

Reverend

Sally

Epps

Member of Staffing Committee

Diocesan Board of Education

01/05/2014

04/09/2020

60%

0

Member of RE SEF

Foundation Governor

Mr

David

Thomson

Member of Finance Committee

Diocesan Board of Education

2/3/2020

12/1/2021

100%

83%

Member of Premises / Health & Safety Committee

 

 


School Governor Declaration of Interests

Name of school                       Burwash Church of England Primary School 2020/21                                                                                             

 

 Name of governor

 Name of Business

Including: Governor elsewhere, related/married to member of staff, employed at the school

Nature of Business

Nature of Interest

Date of Appointment or Acquisition

Date of Cessation of Interest

Date of Entry

Jan McKeever (Chair)

Nil Return

01/07/2019

01/10/20

Debbie Gilbert

 

Employed at the school

School

Headteacher

Husband is a plumbing contractor

01/05/2012

01/10/20

Martin Sharp

Employed at the school

School

Deputy Head and Teacher

01/07/2019

01/10/20

Karen Hopkins

Employed at the school

School

SENCO and Teacher

01/10/2018

01/10/20

Frances Austin

Employed at the school

School

Teaching Assistant

28/11/2018

01/10/20

Victoria Patterson

Nil Return

01/09/2018

01/10/20

Crawford Patterson

 

Nil Return

25/01/21

02/02/21

Joanne Brown

Nil Return

01/09/2018

01/10/20

Harriet Cunningham

Parent of a 2 children at Burwash CEP

School

02/03/2020

01/10/20

Polly Bidgood

Parent of 2 children at Burwash CEP

School

19/11/2018

01/10/20

Lindsay Macfarlane

Parent of 2 children at Burwash CEP, Chair of the PTFA

School

30/04/2019

01/10/20

Katy Willis - Associate

Employed at the school

School

Teacher

01/10/2018

01/10/20

Rob Blackler - Associate

Employed at the school

School

Teacher

01/10/2018

01/10/20

Sophie Ricca - Associate

Employed at the school

School

Teacher

01/10/2018

01/10/20